Oltenia în imagini adolescentine

27 aprilie 2018
Autor

S-a încheiat săptămâna trecută cea de-a noua ediţie a Salonului foto pentru liceeni. Dacă până acum el s-a numit „Craiova în imagini”, de la această ediţie salonul a devenit regional, căpătând titulatura de „Oltenia în imagini”. Organizat de Asociaţia Culturală Craiova, s-a bucurat de tradiţionala întovărăşire cu Fotoclubul “Mihai Dan Călinescu”, cu Muzeul Olteniei şi cu Fotoclubul „Mircea Faria”, beneficiind şi de un parteneriat cu Inspectoratele Şcolare Judeţene Dolj, Gorj, Mehedinți, Vâlcea, totul sub patronajul Asociaţiei ”DACICA” Societatea Română de Artă Fotografică. Membrii juriului condus de Mircea Anghel, artist fotograf, A.FIAP (Preşedinte al Fotoclubului „Mihai Dan-Călinescu” din Craiova): Cristi Nedelcu – directorul Salonului, Viorel Pîrligras, grafician (Asociaţia Culturală “Craiova”) şi Dorian Delureanu, artist fotograf, preşedinte al Fotoclubului „Mircea Faria”) au selectat din cca 100 de lucrări propuse de elevi un număr de 60 care au intrat în expoziţia tradiţională.

Premiile au fost acordate astfel:

Marele Premiu „NICU-DAN GELEP”: Maria Alexandra Țecu – Liceul de Artă ”Marin Sorescu”, Craiova („Continuarea Tradiției”, „Călător în timp”)

Medalia de Aur a Salonului: Ana Maria Berceanu – Colegiul Național ”Frații Buzești”, Craiova („Detalii stradale”)

Medalia de Argint a Salonului: Andreea Izabella Dumitrel – Colegiul Național Elena Cuza, Craiova („Păsările” şi „Ora albastră”)

Medalia de Bronz a Salonului: Daria Cristiana Dincă – Liceul de Artă ”Marin Sorescu”, Craiova („Paralele”)

Mențiunile au fost decerante lui Godeanu Albert Florin – Liceul de Artă ”Marin Sorescu”,Craiova („Spiritul patriotic”), precum şi lui Bădițoiu Gheorghe Marian -”Liceul George Țărnea” Băbeni, Vâlcea („Dăinuim peste veacuri”) , Ilie Maria Enola – Colegiul Național ”Nicolae Titulescu” Slatina („Prin Slatina veche”), Nițulescu Eduard Alexandru – Liceul de Artă ”Marin Sorescu”, Craiova („Centenar între maluri”)

Premiul Special „Florin Rogneanu” i-a revenit lui Cioboată Ștefania Elena –Liceul Teoretic Bechet, Dolj („Înainte de apus”)

Premiul Special „Victor Boldâr” al Fotoclubului ”Mircea Faria” a mers la Vlad Popa – Liceul de Artă ”Marin Sorescu”, Craiova („Anna Afua Osei”)

Premiul Special al Fotoclubului „Mihai Dan-Călinescu” i-a fost decernat lui Al Natour Nada Alexia – Colegiul Național ”Carol I”, Craiova („Socializare”)

Premiul Special „Ştefan Ciuceanu” al Muzeului Olteniei a fost acordat lui Măluroiu Vlăduț Răzvan Nicolae –  ”Liceul George Țărnea” Băbeni, Vâlcea („Spiritualitate”)

Restul expozanţilor au fost următorii: Ştefan Alexandru Cartuş (Liceul de Artă „Marin Sorescu”, Craiova); Cătălin Mihai Miulescu (Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti”, Craiova); Andrei Stancu, Arina Pîrvu, Daria Valentina Andronache, Andra Teodora Ghimpeţeanu, Maria Stancu (Colegiul Naţional „Carol I”, Craiova); Mara Octavia Belean (Colegiul Naţional Militar ”Tudor Vladimirescu” Craiova); Maria Brebu, Ştefania Elena Cioboată (Liceul Teoretic Bechet, Dolj); Vlăduţ Maria Măluroiu, Adelin Mihail Nedea, Gheorghe Andrei Burete, Marius Iliuţă Bîrzan, Anamaria Gabriela Crivăţ (Liceul „George Ţărnea” Băbeni, Vâlcea); Ionuţ Zamfiroaica, Violeta Alexandra Floriţa (Colegiul Naţional ”Ion Minulescu” Slatina); Mihai Florentin Popescu (Colegiul Energetic Rm. Vâlcea); Eduard Fălcea (Colegiul Naţional Economic ”Theodor Costescu” Drobeta-Turnu Severin).

Vernisajul şi decernarea premiilor au avut loc pe 19 aprilie, în sala „Ştefan Ciuceanu” a Muzeului Olteniei şi au beneficiat de sprijinul generos al sponsorilor Librarie.net, Palace Tour, Arott Craiova, Editura Aius, Cabana Terra, Rotary Club Craiova şi Marius Dobrin, care au dat şi o dimensiune materială premiilor.


Maria Alexandra Țecu – Continuarea traditiilor (Marele Premiu „NICU-DAN GELEP”)

Maria Alexandra Țecu – „Călător în timp” (Premiu „NICU-DAN GELEP”)

Ana Maria Berceanu – Detalii stradale (Medalia de Aur a Salonului)

Andreea Izabella Dumitrel – Păsările (Medalia de Argint a Salonului)

Andreea Izabella Dumitrel – Ora albastră (Medalia de Argint a Salonului)

Daria Cristiana Dincă – „Paralele” (Medalia de Bronz a Salonului)

Albert Florin Godeanu – „Spiritul patriotic” (Menţiune)

Gheorghe Marian Bădițoiu – „Dăinuim peste veacuri” (Menţiune)

Maria Enola Ilie – „Prin Slatina veche” (Menţiune)

Eduard Alexandru Nițulescu – „Centenar între maluri” (Menţiune)

Ştefania Cioboată – Înainte de apus (Premiul Special „Florin Rogneanu” )

Vlad Popa – „„Anna Afua Osei”” Craiova (Premiul Special „Victor Boldâr”)

Al Natour Nada Alexia – „Socializare” (Premiul Special al Fotoclubului „Mihai Dan-Călinescu”)

Vlăduț Răzvan Nicolae Măluroiu – „Spiritualitate” (Premiul Special „Ştefan Ciuceanu” al Muzeului Olteniei)

Ştefan Alexandru Cartuş – Prin viaţă

Ştefan Alexandru Cartuş – Trecător

Ana Maria Berceanu – Medicament

Ana Maria Berceanu – Perspective în roşu

Andreea Izabella Dumitrel – Pe înserat

Arina Pîrvu – Oglinda dimineții

Arina Pîrvu – Drumul spre libertate

Arina Pîrvu – Visul lui Mihai Viteazul

Anamaria Gabriela Crivăț- Atelier

Gheorghe Marian Bădițoiu – Statornicie

Mara Octavia Belean – Hora vârstelor

Mara Octavia Belean – Inocență în tradiție

Daria Valentina Andronache – Tehnologie vs. istorie

Daria Valentina Andronache – Liant dintre prezent si trecut

Daria Valentina Andronache – Evoluție

Daria Cristiana Dincă – Puritate

Daria Cristiana Dincă – Contrast

Mihai Florentin Popescu – Plutind în aer

Albert Florin Godeanu – Ca pe roate

Albert Florin Godeanu – Înapoi la origini

Ionuț Zamfiroaica – Respect trecutului

Andra Teodora Ghimpețeanu – O cale deschisă

Andra Teodora Ghimpețeanu – Pasiune

Vlăduț Maria Măluroiu – Tradiţii

Vlăduț Maria Măluroiu – Doar locul II…

Adelin Mihail Nedea – Renaştere

Vlăduț Răzvan Nicolae Măluroiu – În oglindă

Vlăduț Răzvan Nicolae Măluroiu – Infinit

Gheorghe Andrei Burete – Student pentru o zi

Gheorghe Andrei Burete – Curcubeu

Marius Iliuță Bîrzan – Drag mi-e jocul

Maria Brebu – V-ati ascunselea

Maria Brebu – Arta la sat

Al Natour Nada Alexia – Lumea străzii

Al Natour Nada Alexia – Realitate virtuală

Eduard Alexandru Nițulescu – Drumul drapelului

Eduard Alexandru Nițulescu – Geometria unei aspiraţii

Ştefania Cioboată – Tot mai sus

Ştefania Cioboată- Reflexii

Maria Alexandra Țecu – Prin curte

Violeta Alexandra Florița – Prin ataraxia timpului

Eduard Fălcea – CFR azi

Eduard Fălcea – Castelul de Apă

Maria Stancu – Podul fericirii

Andrei Stancu – Fără titlu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


+ doi = 4

Caută